Kāpēc mēs aizgājām – Nellijas vēstule lasītājiem

Oktobris 9, 2009

Mēs vēlējāmies šo vēstuli publicēt pēdējā Dienā, ko esam veidojuši. Pēc tam, kad mūs no tās izdzina un dažam apsardzes pavadībā pieprasīja uzrādīt somas, mēs nezinām, vai tas būs iespējams. Mūsu kolēģi darīs, ko varēs, bet šeit ir Nellijas atvadu vēstule. “Par graudiem”.–

—-

Cienījamie lasītāji! Pirms gada stājoties pie Dienas izdevniecības stūres es solīju, ka Dienas vērtības nemainīgi saglabāsies un mēs kopā ar komandu strādāsim tā, lai jūs ik rītu saņemtu vislabāko Dienu. Dižķibele ir atstājusi avīzē pēdas, taču mēs esam no sirds pūlējušies, lai šo solījumu turētu.

Diemžēl ir pienācis brīdis, kad tas vairs nav iespējams.

Pēc izdevniecības pārdošanas šovasar jaunais īpašnieks Aleksandrs Tralmaks apņēmās turpināt neatkarīgas žurnālistikas tradīcijas, tālāk investēt uzņēmuma attīstībā, neveikt nekādas būtiskas pārmaiņas izdevumu darbā un publiski sniegt izsmeļošu informāciju par darījuma finansētājiem. Redakcija godprātīgi turpināja darbu, paļaujoties uz šo solījumu izpildi.

Tagad sākas nākamā gada abonēšanas kampaņa, taču šīs apņemšanās un atkārtotie solījumi ir izrādījušās pelavas, ne graudi.

Pēc trīs mēnešu vilcināšanās, kas ir kaitējusi Dienas zīmolam, A.Tralmaks piektdien nosauca finansētājus, kas, pēc viņa vārdiem, devuši naudu pirkumam. Ja tas apstiprināsies, mēs priecāsimies, ka vairs nebūs iemesla spekulācijām, kam pieder vadošais Latvijas laikraksts.

Taču īpašnieku jautājums nav vienīgais Dienas ticamību apdraudošais moments.

A.Tralmaks ir rosinājis tādas pārmaiņas Dienas konceptā, kas pasliktinātu piedāvājumu lasītājiem un ko redakcijas vadība neatbalsta. Ja bez ierunām īstenotu īpašnieka septembrī piedāvāto redakcijas izmaksu samazināšanu, pēc manām domām, tiktu iznīcināta Dienas redakcijas konkurētspēja, tātad iznīcināta Diena.

“Šaubos, vai kvalitatīva žurnālistika ir ilgtspējīgs biznesa modelis” – šī Dienas redaktoru komandai šovasar paustā īpašnieka atziņa man šķiet kā visu jauno pārmaiņu vadmotīvs.

Saprotot, ka nebūs iespējams ar jauno īpašnieku turpināt veidot Dienu kā kvalitatīvu mediju, redakcijas vadība piedāvāja atpirkt izdevniecību un atrada investorus, kas gatavi pilnīgi caurskatāmā veidā uzņemties šādu atbildību. Saņemot noraidījumu šim priekšlikumam, iespējas jēgpilni turpināt darbu esošajā uzņēmumā ir izsmeltas.

Mediji ir uzticēšanās bizness. Šobrīd man vajadzētu lūgt Jūs uzticēties Dienai arī turpmāk un ar savu abonēšanas naudu nobalsot par to, lai nākamo gadu pavadītu kopā. Tā vietā esmu spiesta atvadīties. Ir skumji. Bet – aizejot no uzņēmuma, es palieku uzticīga Dienas zīmolam, kādu to esmu cienījusi un līdzveidojusi.

Es nešaubīgi ticu, ka neatkarīga un kvalitatīva žurnālistika ir vajadzīga un iespējama. Arī Latvijā. Mēs ar kolēģiem atpūtīsimies un tad domāsim, kā Jums to atkal piedāvāt.

Diena nav papīrs un krāsa, Diena ir cilvēku prātu un siržu satikšanās. Man ir bijis gods satikties ar Jums un es ļoti ceru, ka šim atvadu sveicienam reiz sekos atkalredzēšanās!

Patiesā cieņā,

Nellija Ločmele

Pievienojamies Nellijas rakstītajam un līdz ar to pārtraucam darbu laikrakstā Diena:

Anita Brauna, Dienas galvenā redaktore

Pauls Raudseps, komentētāju nodaļas vadītājs un viens no laikraksta Diena dibinātājiem

Sanita Jemberga, vecākā reportiere

Inga Spriņģe, vecākā reportiere

Baiba Rulle, vecākā reportiere

Rita Ruduša, vecākā reportiere

Dace Smildziņa, Sestdienas redaktore

Guntis Keisels, sporta nodaļas redaktors

Ināra Egle, politikas korespodente

Anda Burve – Rozīte, dzīvesstila korespondente

Aprakstītajam pievienojas arī virkne citu redakcijas darbinieku, kuru pilnu sarakstu publicēsim, līdzko tas mums būs zināms.

26 Responses to “Kāpēc mēs aizgājām – Nellijas vēstule lasītājiem”

 1. Niks Says:

  Pareizi, tā arī vajag 🙂

 2. ernests Says:

  Tiešām žēl, ka tā tas viss beidzas. Bet katras beigas gan jau ir sākums kaut kam jaunam un, iespējams, labākam.

 3. Baiba Rubesa Says:

  Ar dziļu nožēlu apsveicu jūs ar šo iespējams grūto lēmumu. Ceru, ka jūsu aiziešana ir jauna medija sākums. Bez Dienas pamata vērtību atspoguļojuma Latvijas sabiedriskā dzīvē mūsu valsts un sabiedrība neveidosies kritiskas domāšanas un konstruktīvas veidošanas gaismā.

  Jācer, ka jums … un citiem … izdosies izveidot kaut ko jaunu! Domaju, ka plašam atbalstam lasītājos un abonentos vajadzētu būt.

 4. Dace Says:

  Turieties, un paldies par stāju! Lai gan nenosodu tos, kuri palika, taču skaidrs, ka palikt nozīmēja strādāt gluži citā medijā. Jūs VISI aizgājušie esat jauni, stipri, ar autoritāti un jums jāpaliek uzticīgiem saviem princpiem Lai jums veicas!

 5. Limits Says:

  Sveiki!
  .
  Publicējiet kontu ziedojumiem. (Ja Repše varēja, kapēc gan jūs ne?)
  .
  Neticu, ka līdzīgu mēdiju izdosies atjaunot,bet vismaz bijušo Dienas darbinieku pabalstam tauta sametīs.

 6. Lelde Says:

  Jāsaka, es jūs lasīšu arī uz tualetes papīra ar neskaidriem burtiņiem. Tikai visa tā kraha anatomija man personīgi varbūt nebūs pārāk interesanta, pamatlīnijās viss tāpat skaidrs. Rakstiet par Latviju, nevis sava izdevuma likteni. Tad jūs lasīs.


 7. […] komanda ir izveidojusi blogu, kurā var izlasīt arī viņu viedokli par šo tēmu. “Šaubos, vai kvalitatīva žurnālistika ir ilgtspējīgs biznesa modelis” – […]

 8. Raimonds Says:

  Varbūt jums jāmēģina izveidot elektronisko mēdiju ar abonēšanas maksu.
  Mērdoks tikko izkliedza pa visu pasauli, ka pietiek portāliem par velti baroties. AP atbalsta.
  Būs grūti, vēlu veiksmi!

 9. Anna Cakste Says:

  Sekosu Jusu turmpmakai darbibai – velu Jums visiem vislabakas sekmes!
  Anna

 10. Zuzeks Says:

  tirais trakums…

 11. Ieva Says:

  Lasu Dienu no pirmās dienas, esmu gatava lasīt Citu Dienu — vēlams, tomēr drukātā formātā. Vērtības paliek vērtības. Lai veicas!

 12. Ilze Gulèna Says:

  Atbalstu jùsu grùto lèmumu un lielo drosmi aiziet.
  Gaidìshu zinjas par jaunu avìzi vienalga kàdà formà.
  Ilze

 13. johann Says:

  Esmu Dienas abonents visus šos gadus.Neuzskatu, ka Diena bija ideāla, jo tās neobjektivitāte reizēm tuvojās dzeltenās preses līmenim. Kaitināja šī viszinātāju un absolūtās patiesības sludināšanas maniere, kurā skaidri bija redzama zirga kāja – kliķes pasūtījuma rokraksts.
  Ja ieslēdza filtru un nelasīja Ozoliņa pasūtijima ķengas avīze bija ciešama.
  Ināra Egle uz pārējo fona izcēlās ar salīdzinoši labu objektivitāti. Pārējo anti un simpatijas nespēja slēpt. Bet aiziešanas iemesli nepārliecina : vai nav vienalga kurā tipogrāfijā drukā naudaszīmes kurās mums maksā??!!
  Johann

 14. mveide Says:

  p..ru atbalstīanas dēl neatbalstiju veco avīzi,un tā kā neredu ka te kas mainīsies arī šito ne

 15. Brigita Says:

  Grūti laiki dienniniekiem. Jūtu līdzi. Bet jūs esat jauni, spēcīgi un iztirēsiet. Jaunajam veidojumam – vai tā būtu drukāta vai elektroniska avīze – ierosinu dot vārdā nevis Cita diena, bet gan Jaunā diena vai Īstā diena Vai Mūsu diena


 16. Tas, ko jūs izdarījāt, bija vienīgais pareizais veids, kā reaģēt. Un par to jums visu cieņu un cepures nost!

  Tīri personiski man ir ārkārtīgi žēl, ka tik nejēdzīgā veidā seju zaudē medijs, kur es pavadīju 12 savas dzīves gadus.

  Tomēr labākā Latvijas medija vieta nevar ilgi palikt tukša, Ja veidosiet jaunu mediju, uzskatīšu par godu jums palīdzēt jomās, kurās strādāju tagad. Un zinu, ka tādu bijušo «dienistu», kas būs gatavi jūs atbalstīt, ir vēl daudz.

  Turieties!

 17. Valdis Says:

  Atbalstu Jūsu lēmumu pāriet uz elektronisko vidi. Ceru, ka nopietni konkurēsiet ar klasiskiem “papīra un tintes” medijiem. Atcerieties, taupot uz informācijas nesēju vairāk paliek satura veidošanai. Ja nepiekopsiet diskriminējošu un agresīvu maksājumu politiku, un balstīsieties uz brīvprātīgiem (un tehniski ērti realizētiem) paņēmieniem, noteikti Jūs atbalstīšu satura veidošanai (bet ne jahtām un lidmašīnām ;-)) arī finansiāli.

 18. Oskars Puriņš Says:

  Gribu visiem godīgiem Dienas žurnālistiem novēlēt veiksmi un arī teikt, ka lai cik tas smagi nebūtu Latvijā ir vajadzīga brīva prese un neatkarīga žurnālistika.
  Ja esat gatavi no jauna kaut ko veidot aiciniet Latvijas sabiedrību Jums palīdzēt. Daudzi, ieskaitot mani ir gatavi to darīt.

 19. Ernests Kļaviņš Says:

  Vispār es arī šito parakstiju un iesniedzu atlūgumu. bet nēsmu minēts. Es jūtos tik nesvarīgs

 20. k99 Says:

  Pievienojos atbalstītājiem.

  Ceru, ka izveidosiet jaunu, neatkarīgu, mēdiju. Tas ir vajadzīgs, un tauas uzticība ir tas kapitāls, kuru cilvēki ar kalpa domāšanu nekad nesapratīs. Zemāk citāts no apollo.lv, Māra Kučinska viedoklis
  ===
  «Es nedomāju, ka ir iespējams izveidot jaunu projektu šajā laikā, kad visā pasaulē medijiem ir finansiāli grūti. Viss, ko viņi var izveidot, visticamāk, ir interneta portāls, bet tas prasa lielu ieguldījumu un tam apakšā vienalga būs kāds īpašnieks. Tad tā vienkārši būs viena īpašnieka nomaiņa pret otru,» Kučinskis norādīja.
  ===
  Runājot par elektroniskajiem mēdijiem, elektroniskā vide ir ierobežojoša. Tomēr, esmu pārliecināts, ka ja Cita Diena parādītu sevi kā neatkarīgs mēdijs, tad gan jau atrastos veidi, kā tas varētu izkļūt no interneta žņaugiem. Un gan jau tauta to pasākumu atbalstītu arī ar finansēm.

  Piemēram, avīzi var sagatavot kā lejupielādējamu failu, un katrs, kas jūt sevī vajadzību izdarīt ko labu, to var lejupielādēt un pats izdrukāt – gan priekš sevis, gan priekš kaimiņiem.

 21. gumija Says:

  Un tomēr man tas atgādina antropoloģes D.Beiteneres domu par latviešu taisnības izjūtu- labāk par spīti saimniekam neēdīsim pusdienas nevis piem. izspedīsim viņu sausu vai liksim kaunā,vai piekausim. t.t.m.l.

 22. zirgs Says:

  juss vnk atlaida! samierinies metinj! 😀

 23. aris Says:

  Žēl, protams, ka izput tāda normāla avīze kā “Diena”. Bet… Īpaši uzrunājot Nelliju Ločmeli, Dievs nav mazais bērns. Nellija 10 gadus visādi mēģina ar svešas naudas – līdz šim Bonjēru … iznīcināt mazu neatkarīgu avīzīti Alūksnē. Alūksnieši ir izturējuši, bet tagad Nellija pati iekritusi tādā – pašas raktā bedrē!

 24. skangalis Says:

  Esmu jūsu citadiena.worpress lasītājs. Lai ko saka vai nesaka esmu jūsu uzskatu piekritējs.

 25. olgis Says:

  Jūs tur visi Dienas lielie bosi no taukiem prātā sienā skrienat… baigie staigājošie brendi… uz Sibīriju Jūs akmeņus kraut….! Cilvēkiem nav ko ēst Latvijā…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: